pgr-sportowyrokszkolny pgr-wieczorne-koledowanie-gimnazjalistow
pgr-jaselka-w-klasie-3d pgr-konkursstrefowy'drogadosoczi'
pgr-XVI Grand Prix Legionowa w plywaniu pgr-mikolajkowezawodyplywackie-2

Projekt edukacyjno-językowy z finałem w Wielkiej Brytanii

... Czytaj więcej...

Wyjazd do Miejsc Pamięci Narodowej w Niemczech

... Czytaj więcej...

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w naszym Zespole Szkół

... Czytaj więcej...

Organizacja roku szkolnego 2013/2014

... Czytaj więcej...

Nasi Gimnazjaliści laureatami konkursu Ministra Spraw Zagranicznych „Polska dla wszystkich”

... Czytaj więcej...menu-poziome-zapisy do klas 1 gimnazjum menu-poziome-zapisy do klas 1 SP menu-poziome-zapisy przedszkolakow menu-poziome-Przeglad Filmow Mlodziezy Szkolnej o Wyszkowie menu-poziome-projekty-gimnazjalne-1
menu-poziome-Dobre Praktyki Szkolne

Multimedia

Film promocyjny - pływanie
LipDub
Hymn Szkoły Podstawowej nr 5
Hymn Gimnazjum nr 1
szkoła xd.mp3
Nowe oddziały klas I Gimnazjum na rok 2013/2014
Nowe oddziały klas I SP na rok 2014/2015
Nowe oddziały klas IV SP na rok 2012/2013

Nasi sportowcy

Kamil Bodzon
Sandra Czyż
Łukasz Jagielski
Marcin Jaszewski
Franciszek Prus
Tobiasz Wojtkowski

Szkoła Podstawowa

Zespół Szkół

poniedziałek, 20 maja 2013

 

Wyjazd do Miejsc Pamięci Narodowej w Niemczech - Dachau 12-19. 05. 2013 r.

 

p-nwm

Młodzież naszej szkoły dzięki wsparciu finansowemu z Polsko-Niemieckiej wymiany młodzieży wzięła udział w projekcie „Podróż do Miejsc Pamięci Narodowej" w Dachau. Podczas pobytu w Bawarii zwiedzaliśmy Norymbergę i charakterystyczne dla II wojny światowej miejsca.

W 1933 roku Norymberga została mianowana miastem zjazdów partyjnych Rzeszy. Odbywały się tam zjazdy NSDAP. Tam właśnie w 1935 roku zostały uchwalone „Ustawa o obywatelstwie Rzeszy" i „Ustawa o ochronie krwi niemieckiej i honoru niemieckiego", powszechnie znane jako ustawy norymberskie. To one właśnie położyły podwaliny pod systematyczne wykluczanie Żydów ze społeczeństwa. Historię tego okresu mieliśmy okazję poznać w „Dokumentationszentrum Reichspartetagsgelände". Zwiedziliśmy też salę sądową nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości, będącą od 2010 roku muzeum „Memorium Nürnberger Prozesse" - miejsce osądzenia nazistowskich zbrodniarzy.

Głównym punktem naszego wyjazdu było jednak Miejsce Pamięci w Dachau - teren dawnego hitlerowskiego obozu zagłady. Dzięki Kulturministerium z Monachium wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych w grupach przez pracowników Studienzentrum Max Mannheimer. Tematem naszych warsztatów było męczeństwo narodów polskiego i żydowskiego w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Poznaliśmy niezwykłego człowieka Pana Bernarda Marksa - świadka historii tamtych lat, który urodził się w Łodzi, a obecnie mieszka w USA w stanie Kalifornia. W czasie wojny jego rodzina zmuszona była do życia w łódzkim getcie. Pan Bernard przeżył obóz w Dachau. Podczas spotkania podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, a fakty, które przytoczył ze swego życia, wyciskały łzy z oczu u wielu z nas.

Przebywanie, zwiedzanie miejsc pamięci i czyny udział w warsztatach przybliżyły nam historię okresu wojny, pogłębiliśmy naszą dotychczasową wiedzę, a emocji, które nam towarzyszyły, nie sposób opisać.

Oprócz Miejsca Pamięci w Dachau młodzież odwiedziła inne ciekawe miejsca, też związane z II wojną światową, między innymi Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium, gdzie działała grupa oporu niemieckich studentów „Biała Róża", monachijską starówkę - niegdyś centrala Gestapo.

Podczas pobytu w Bawarii zwiedziliśmy też salon samochodowy BMW Welt w Monachium oraz jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie - Alianz Arena Bayern Munchen. W najstarszym i znanym na całym świecie browarze Hofbräuhaus słuchając ludowej kapeli, spędziliśmy tradycyjny wieczór bawarski.

Ostatniego dnia udaliśmy się w stronę Alp. Tam zwiedziliśmy zamek Neunschweinstein, zwany często „zamkiem z bajki". Neuschwanstein jest najsławniejszym spośród zamków króla Ludwika II i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Budynek był inspiracją wielu artystów, m.in. jest pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny Walta Disneya. Mieliśmy okazję wjechać kolejką linową na najwyższy szczyt w Alpach niemieckich - Zugspitze 2962 m n.p.m. i stamtąd podziwiać niesamowicie przepiękną panoramę gór oraz jedyny w Niemczech ośrodek narciarski położony na lodowcu. Natomiast wracając do naszego autokaru, skorzystaliśmy z kolejki zębatej, której trasa prowadzi w wydrążonym wewnątrz góry tunelu. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była popularna alpejska miejscowość, leżąca u podnóża Alp - Garmisch-Partenkirchen, w której odbywają się zawody skoków narciarskich, zaliczane do Turnieju Czterech Skoczni.

Ten wyjazd na zawsze zostanie w naszej pamięci. Podczas projektu PNWM dzień. de 14 czerwca zaprezentujemy publicznie naszą wiedzę, doświadczenia, przeżycia w formie wystawy fotograficznej oraz prezentacji multimedialnej.

 
Dziennik elektroniczny

Nasi olimpijczycy

Kwiatkowska Klaudia
Paczkowska Weronika
Redel Mateusz
Rudnicki Wojciech

Plany lekcji

Szkolny Matematyczny...

Sylwetki nauczycieli

Sylwia Głuc
Małgorzata Karłowicz
Zbigniew Malinowski
Lech Przychodzień
Dariusz Roszkowski

Dodaj nas do...

Umożliwiamy dodanie aktualnie czytanego artykułu do Twego serwisu społecznościowego:

Ciekawe linkiOdwiedzin dzisiaj: 4
Odwiedzin wczoraj: 269
Odwiedzin w tym miesiącu: 3654
Odwiedzin w poprzednim miesiącu: 3031
Odwiedzin wszystkich: 235557
Najwięcej odwiedzin dziennie: 680
...a było to: 02-09-2013
.
Twoje dane:
UnknownUnknown
UnknownUnknown
Alexa (IA Archiver)Alexa (IA Archiver)
Twój IP: 204.236.235.245


Copyright © 2011-2014 Zespół Szkół w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Aktualizacje by Beata Beszterda

Stworzone dzięki Joomla!.

http://pdftreatment.com http://pdfdrugs.com http://dosingpdf.com http://pdfdrug.com http://diseasepdf.com