search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 911 92 230tel. (0-29) 11-25-44
  Zobacz dziennik
  Zobacz dziennik

  Wydarzenia

  Historia Polski Pieśnią Pisana.

  Historia Polski Pieśnią Pisana.

  07.05.2018
  Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie obchodzi 100 – lecie Odzyskania Niepodległości w różnych działaniach naszych uczniów i nauczycieli.
  Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w projekcie artystycznym ,,Historia Polski pieśnią pisana” pod kierunkiem nauczycielki zajęć artystycznych – Elżbiety Choromańskiej.
  Dnia 24 kwietnia na apelu szkolnym odbyło się podsumowanie działań w tym projekcie:
   
  • tworzenie prototypów gier edukacyjnych: ,,Nasza śpiewana droga do wolności”
  • tworzenie plakatów o treściach pieśni patriotycznych
  • analiza badań ankietowych przeprowadzonych w klasach 6b, 7b, 2b, 3b.
  • Odbyły się eliminacje klasowe konkursu plakatowego o polskiej pieśni patriotycznej, zgodnego  prezentacją multimedialną.
   
  Najlepsze gry i plakaty prezentowane były podczas apelu. Lekcją historii były slajdy prezentacji multimedialnej przedstawiające treści i obrazy związane z pieśniami. Zespół muzyczny wykonywał niektóre teksty prezentowanych pieśni. Solo mogliśmy wysłuchać pieśń partyzancką ,,Deszcz jesienny” w wykonaniu ucznia klasy 3d gimnazjum – Mateusza Jaszewskiego oraz ,,11 listopada” w wykonaniu uczennicy klasy 2b gimnazjum - Aleksandry Gołębiewskiej. Uzyskanym II miejscem w III Warszawskim Konkursie Pieśni Patriotycznej pochwaliły się uczennice klasy 7b Maria Kaniewska, Oliwia Kwapisz i Karolina Wronkowska w pieśni ,,Echo dawnej piosenki”.
   
  Historię mej Polski pieśnią pisali
  Śpiewam, więc jestem – w duchu dodawali
  Zmieniano teksty, dowódców nazwiska
  Melodie przetrwały – bo z niej wyrastały.
   
   
                                                                                       Oprac. E. Choromańska
   
   
   

   
   
  WIOSENNY FESTWAL PIOSENKI

  WIOSENNY FESTWAL PIOSENKI

  01.05.2018
  W poniedziałek 23 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie odbyły się szkolne eliminacje wokalne do Gminnego Wiosennego Festiwalu Piosenki który to w tym roku odbędzie się w Rybienku Leśnym.
  Naszą szkołę reprezentować będą:

  Kategoria klasy  0-1:  zespół z Id z piosenką „Uściskam mamę”
  Kategoria klasy  2-3:  duet z klasy 3g (A. Kot i K. Zając) z piosenką „Kocham cię”

  Pozostałe  miejsca

  Klasy  0 - I
  II miejsce: zespół z klasy 1b z piosenką „Wiosenny spacer”
  (N. Arnal, K. Romanowska, A. Wróbel, M. Powierza, A. Jezierska, P. Wrzosek)

  Klasy  II – III
  II miejsce: duet z klasy 3g z piosenką „Jesteś mamo skarbem mym”
  (W. Apelska, Z. Jermacz)
  III miejsce: zespół z klasy 3f z piosenką „Jesteś mamą)
  (J. Kucińska, W. Kujawa, H. Kukawska, M. Łada, Z. Waśniewska)
   
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom udanych występów.
   
   
  Pola Nadziei

  Pola Nadziei

  01.05.2018
  Pola Nadziei to akcja ekologiczno- charytatywna realizowana przez hospicja.
  Została wymyślone przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku.  Pola Nadziei to edukacja i rozwój wolontariatu, a zarazem pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną.

  W czasie weekendu 14 – 15 kwietnia 2018 roku wolontariusze i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 aktywnie włączyli się w 9 wyszkowską akcję Pola Nadziei zorganizowaną przez Klub Przyjaciół Wyszkowa. Żonkile – piękne wiosenne kwiaty, symbol nadziei wolontariusze rozdawali mieszkańcom przy głównych centrach handlowych i przy kościołach. Zebrane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na działalność Hospicjum Domowego Caritas przy parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
  Kraina marzeń –Tańce narodowe

  Kraina marzeń –Tańce narodowe

  25.04.2018
     W dniu 17.04.2018 nasza klasa IVd  i zaprzyjaźniona IVc  odwiedziliśmy Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”  w Karolinie.
   Pojechaliśmy tam poznać historię najsławniejszego polskiego zespołu, który na całym świecie tańcem i śpiewem pokazuje piękno różnych regionów naszej ojczyzny.

  Zaczęliśmy od muzeum- izby pamięci, gdzie zgromadzone są pamiątki, stroje, nagrody  jakie przez lata zgromadził zespół „Mazowsze”. Ilość nagród i zgromadzonych pamiątek jest bardzo duża i pochodzi z różnych stron świata.
  Później obejrzeliśmy widowisko edukacyjne „Kraina marzeń – Tańce narodowe”.  Śpiewy, kolorowe stroje ludowe, wirujące do muzyki z różnych regionów naszego kraju, wszystkich nas zachwyciły.

  Trudno nam było usiedzieć w miejscu ale i dla nas przyszedł czas na tańce.
  Po przedstawieniu odbyły się dla nas warsztaty taneczne, uczyliśmy się tańczyć uroczysty taniec narodowy  - Polonez.
  Może nie tańczyliśmy tak dobrze jak tancerze zespołu ale bardzo się staraliśmy.

  Nasza wycieczka była bardzo ciekawa w końcu mogliśmy zobaczyć na żywo zespół, o którym często słyszymy i czasem oglądamy w telewizji. Każdy, kto lubi taniec powinien pojechać do Matecznika Mazowsza.

  Dziękujemy naszej wychowawczyni, Pani Annie Ropelewskiej – Gerek ,  Stowarzyszeniu Edukacji i Rozwoju „RAZEM” i klasie IVc  za organizację i wspólny wyjazd.
   
    Gabrysia Kowalik
          Klasa IVd
   
  „ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”

  „ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”

  24.04.2018
  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w dniach 22-29.03.2018 r. mieli  możliwość realizować projekt  „ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”   w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego w Dachau koło Monachium wraz z młodzieżą szkoły partnerskiej z Gemeinschaftschule z Heide.  
        W rozumieniu tego programu miejscami pamięci są te, które upamiętniają ofiary terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów: pracy, koncentracyjnych i zagłady.
  Projekt powstał przy wsparciu finansowym PNWM.

    Trudne  relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do  historii     II wojny światowej, często są tematem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie  i badanie przeszłości może, a nawet powinno być podstawą  do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i  uprzedzeń, poszukiwali oni  odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na  rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej jego uczestników.

    Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Zobaczyliśmy zamek Neunschweinstein,  wjechaliśmy      na najwyższy  szczyt w Alpach Niemieckich- Zugspitz (2 962 m n.p.m.) . Niezapomnianym punktem wycieczki było Moanchium ze sławną w tym mieście BMW Welt Alianz Areną, gdzie każdy mógł usiąść na miejscu Roberta Lewandowskiego w szatni Bayernu Monachium i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
   Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiana i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się  już w maju 2018 r. w Heide.
                                                                     
   Opiekunowie projektu:
                                                                              
    Bożena Michalak i Anna Szymańska-Grodzka                                          
                                                                                                  
   
   
  1 2 3 4 5 >