search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 911 92 230tel. (0-29) 11-25-44
  Zobacz dziennik
  Zobacz dziennik

  Wydarzenia

  83. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  83. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  21.05.2018
  11 maja, w przededniu 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej, odsłonięty został ogromy baner upamiętniający obchodzoną w tym roku 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
  Uroczysty apel przed szkołą uczniowie rozpoczęli piękną piosenką „Uwięziony ptak”: „Uwięziony ptak nie śpiewa. / A czy wiesz dlaczego? / Bo nie spotkasz nigdy w klatce, / Ptaka szczęśliwego.”

  Dyrektor Zbigniew Szczerba przypomniał, że przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości szkoła rozpoczęła już w listopadzie ubiegłego roku. – Nie ma dnia, a na pewno tygodnia, żeby nie odbywały się konkursy, warsztaty, różne zajęcia czy zawody sportowe – podkreślił. – Wychowujemy przez patriotyzm i przygotowujemy się do tego wielkiego święta.

  Przypomniał również, że w czerwcu szkoła planuje otworzyć nowoczesną Izbę Pamięci. Inicjatywa realizowana jest dzięki wygranej w konkursie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To będzie piękne muzeum na miarę XXI wieku – cieszy się Zbigniew Szczerba.

  Piękną pamiątką po roku stulecia niepodległości będzie też ogromny baner wykonany, jak podkreślił dyrektor, „ze składek uczniów, wpłacanych przez nich złotówek”. Do listopada będzie widział na budynku szkoły, potem zostanie przeniesiony na korytarz. 
  Uczniowie zapalili także znicze przed znajdującymi się na terenie szkoły pomnikami poświęconymi żołnierzom AK i rotmistrzowi Józefowi Najnertowi. W ciekawej części artystycznej przypomnieli początki państwa polskiego. 

  - Uczycie się nie tylko matematyki i języka polskiego, ale też tego, jak być dobrymi obywatelami – pochwaliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Jestem przekonana, że z tej szkoły wyjdą najpierw mali, a później duzi patrioci.

  Na uroczystości nie mogło zabraknąć wyszkowskich piłsudczyków. – Józefowi Piłsudskiemu zawdzięczamy 8-godzinny dzień pracy, kobiety – prawa wyborcze, Wyszków – ponowne uzyskanie praw miejskich – przypomniał Konrad Wróbel.

  Uroczystość przygotowały: Anna Ropelewska-Gerek, Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska.

  Źródło: Nowy Wyszkowiak, zdjęcia Krystyna Szczuka-Wiśniewska
   
   
  MŁODZI PATRIOCI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

  MŁODZI PATRIOCI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

  16.05.2018
  W piątek 11 maja 2018r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas: 3c i 3g integracyjnej.
  Na zaproszenie pani Renaty Zalewskiej poprowadzili je: pan Paweł Rogalski – ratownik medyczny oraz druh Marek Kamiński – strażak OSP w Kamieńczyku.
  W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzi patrioci w ramach obchodów,  postanowili nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przez 100 minut.

  Podczas spotkania uczniowie, podzieleni na dwie grupy, poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratowniczym, utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz zasad bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach. Obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Uczyły się układać poszkodowanych w pozycji bocznej, pamiętając także o własnym bezpieczeństwie. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomie. Każde dziecko pod czujnym okiem pana ratownika mogło samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Były zgodne co do tego, że nie jest to lekkie zadanie, ale warto to robić, jeśli chcemy komuś uratować życie.

  To była bardzo trudna, ale jakże ciekawa i ważna lekcja, wynikająca również z realizacji podstawy programowej dla pierwszego etapu nauczania. Warto i należy instruować dzieci od najmłodszych lat na temat bezpiecznego postępowania i zachowania się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

  Wiesława Ćwik
  Renata Zalewska
   


   
   
  II miejsce w Powiatowych eliminacjach IX Festiwalu Piosenki o Zdrowiu dla:

  II miejsce w Powiatowych eliminacjach IX Festiwalu Piosenki o Zdrowiu dla:

  13.05.2018
  Mai Dąbrowskiej, Aleksandry Filipkowskiej, Klaudii Król,
   Aleksandry Sieńkowskiej, Macieja Sosnowskiego, Wiktorii Szczerba.
  10 maja 2018r. w eliminacjach powiatowych IX Festiwalu Piosenki o Zdrowiu uczniowie z klasy 2b gimnazjum  otrzymali II miejsce w 3 kategorii: klas VII SP i II i III gimnazjalnych naszego powiatu.

  Uczniowie podjęli się trudu aranżacji piosenki ,,Przebudzenie ucznia” o  otyłości wśród młodych ludzi. Maciej Sosnowski – uczeń Szkoły Muzycznej ,,Miłość, Muzyka, Pasja” przygotował się pod czujnym okiem swojego nauczyciela gry na saksofonie p. Arkadiusza Żarka. Maciej wcielił się w rolę Ali Baby - gdyż do tej melodii był ułożony tekst zdrowotny – grając na żywo partie saksofonu.

  Dziewczęta znakomicie zaśpiewały i tańczyły współpracując z sobą, realizując treści piosenki ilustrowane slajdami prezentacji multimedialnej.
  Gratulujemy!
   
  Na tej samej scenie po raz pierwszy w kategorii 2 zaprezentowały się uczennice klasy 4f:
   
  Wiktoria Brzezińska, Aleksandra Ciszkowska, Natalia Gierałtowska,
   Izabela Wasiak, Weronika Wojtaszek.

  Dziewczęta  nie zajęły miejsca punktowanego, ale reprezentowały wysoki poziom artystyczny, który został doceniony przez publiczność. Dziękujemy za trud występów!

  Życzymy wielu sukcesów na kolejnych festiwalach i konkursach muzycznych, oraz prezentacjach szkolnych. Już 19 maja możemy obejrzeć i wysłuchać śpiewu obu grup podczas części artystycznej na Wojewódzkim maratonie Matematycznym.

  Grupy do występów przygotowała nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych
   -  Elżbieta Choromańska.
   
   
   
  Wycieczka do Warszawy

  Wycieczka do Warszawy

  10.05.2018
  Dnia 5 kwietnia  klasy  IIIc i IIIg wybrały się na wycieczkę do Warszawy.  Dzieci odwiedziły Papugranię, Muzeum Geologiczne i Centrum Nauki Kopernik. Wyjazd sprawił wiele radości.

  A.Wińska
  "Matematyczny As"

  "Matematyczny As"

  08.05.2018
  26 kwietnia w  Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie
  odbył się X Gminny Konkurs Matematyczny dla klas piątych - "Matematyczny As".
  Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Piłsudski, Paderewski, Dmowski… - pamiętamy”, z racji obchodów w tym roku 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs zorganizowały Monika Sitek, Małgorzata Klimaszewska i Marta Skoczeń. W konkursie uczestniczyło czternastu uczniów z siedmiu szkół podstawowych. Po zmaganiach konkursowiczów komisja przystąpiła do oceniania prac i wyłoniła Gminnego Asa Matematycznego.

  Podczas prac komisji uczniowie mogli się zrelaksować, częstując się smakołykami, ufundowanymi przez zakład PSS Społem w Wyszkowie.

  Zwycięzcy X Gminnego Konkursu MATEMATYCZNY AS dla klas piątych:

  I miejsce i tytuł Asa Matematycznego klas piątych: Iga Lalak – SP nr 5 w Wyszkowie
  II miejsce: Aleksander Buźniak – SP w Leszczydole Starym 
  III miejsce: Zuzanna Kuchta – SP nr 1 w Wyszkowie
  III miejsce: Daniel Osytek – SP Lucynów
  IV miejsce: Gabriela Kucińska– SP nr 1 w Wyszkowie

  W uroczystym podsumowaniu oraz wręczeniu nagród i dyplomów uczestniczył naczelnik Wydziału Edukacji pan Sławomir Cieślak i wicedyrektor SP 5 – pani Barbara Jagielska. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział, laureat I miejsca dodatkowo - pamiątkową statuetkę. Nagrody ufundował burmistrz Grzegorz Nowosielski.

  Organizatorzy dziękują sponsorom za wsparcie organizacji konkursu, a wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękują za przybycie.
   
  1 2 3 4 >